Czy opłaca się walczyć o godność?

Niektóre książki są po to, aby uprzyjemnić nam życie. Dzięki nim można poznać bohaterów różnej maści, którzy zmagają się z problemami bardzo podobnymi do naszych. Tylko, że takich historii jest bardzo dużo. To sprawia, że wśród książek każdy z nas znajduje lekturę idealną dla siebie. Są też takie książki, które pomimo tego, że opowiadają o bohaterach, mają w sobie ukryte dno. Takie, które ma sprawić, że dojdziemy do pewnych przemyśleń. Całkiem prawdopodobne, że dzięki temu uda nam się dojść do prawidłowych wniosków w swoim życiu. Wśród takich książek jest propozycja Szczepana Twardocha pt.”Pokora” (https://www.taniaksiazka.pl/pokora-szczepan-twardoch-p-1390838.html).

Czym jest godność?

Zanim ktoś przejdzie do omawiania książki jednego z najbardziej wybitnych twórców ostatnich czasów, powinien zdać sobie świadomość z tego czym tak naprawdę jest godność? Czy każdy z nas ma swoją godność? Tak, jak najbardziej. Tylko, że nie każdy jest świadom tego, jak taką godność ma dokładnie opisać. Czy to ten fakt, że może z dumą chodzić po ulicy? Czy może też to, że człowiek szanuje innego człowieka, chociażby nie wiadomo jak bardzo się od siebie różnili. Każdy z nas ma zupełnie różne pojęcie na ten temat. Warto takie rzeczy sobie uświadamiać, ponieważ codzienny pęd za obowiązkami sprawia, że zupełnie o tym zapominamy, a przecież jest to tak ważne w naszym życiu. Każdy człowiek ma swoją godność i zasługuje na to, aby reszta społeczeństwa to zauważyła. O tym właśnie opowiada książka Szczepana Twardocha pt.”Pokora“.

Jak odnaleźć się w świecie?

Leutnant Alois Pokora wychodzi ze szpitala na berlińskie ulice. Nie jest to świat jaki my znamy, ponieważ cała akcja rozpoczyna się 11 listopada 1918 roku. To co dzieje się w Europie, na terenach niemieckich, polskich nie przypomina tego co było. Wszystko próbuje powrócić do normalności po niedawno zakończonych walkach. La Belle Époque już się zakończyła. Nowy świat rodzi się w wielkich bólach i trzeba się do tego dostosować. Tylko jak można się do tego dopasować, jak człowiek kompletnie nie wie nic o tym, co było wcześniej. Tak właśnie ma Pokora, który nie może odnaleźć siebie ani swojej godności. Ludzie wcale nie okazują mu szacunku, przez co jest mu jeszcze gorzej zrozumieć to, co dzieje się dookoła niego. Pokora znajduje pocieszenie jedynie w ramionach Agnes – kobiety z którą łączą go erotyczne relacje. Tylko ile można tak żyć? Czy w końcu Pokora znajdzie w sobie na tyle siły, aby walczyć o to co mu się należy? O miejsce wśród innych ludzi? Czy stanie się częścią społeczeństwa?

Książka zdjęcie utworzone przez standret - pl.freepik.com

Michalina

Back to top