Miejsce na świecie

Człowiek jest taką istotą, która próbuje odnaleźć swoje miejsce na ziemi. Działamy w taki sposób, aby móc w końcu stwierdzić, że oto jest się w miejscu, które daje bezpieczeństwo, radość, szczęście. Najczęściej takim miejscem jest dom rodzinny, gdzie zawsze wracamy z wielką przyjemnością. Chociaż nie można powiedzieć, że każdy z nas tak ma. Czasem ludzie znajdują inną alternatywę. Najważniejszy to fakt, aby udało odnaleźć się takie miejsce, które będzie nas zawsze do siebie przyciągało – chociaż zadanie jest nie łatwe. Po części opowiada o tym książka “Pokora” Szczepana Twardocha.

Klasy społeczne

Zanim ktokolwiek rozpocznie lekturę tej książki musi zdać sobie sprawę z jednej bardzo ważnej rzeczy – ma ona drugie dno. Należy skupić się przy czytaniu, aby móc dostrzec ważne problemy, jakie w swojej książce przekazuje wszystkim Szczepan Twardoch. Autor pokusił się o to, aby pokazać, że klasyfikacja społeczna nie jest dobrą rzeczą. Może czasem i tak, ale tylko wtedy, kiedy pomimo wszystko człowiek umie się nawzajem szanować. Jeżeli nikt nie umie powiedzieć przykładowo sprzątaczce “Dzień dobry”, ponieważ uważa, że z takimi osobami nie rozmawia, to gdzie tu można mówić o dobrym wychowaniu wysokiej klasy społecznej? Każdy jest każdemu równy, a jak przyjdzie nam znaleźć się po drugiej stronie, to i tak nie będzie mowy o tym kto jest lepszy, a kto gorszy.

Nowy świat, nowe życie

11 listopada 1918 roku. Oto Alois Pokora, który wychodzi ze szpitala w Berlinie. Mężczyzna musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, która w żaden sposób nie jest dla niego kompletnie znana. Świat właśnie podnosi się po zgliszczach wojny. Belle Epoque się skończyła, a nowy porządek świata rodzi się w wielkich bólach. Ciężko ludziom zrozumieć to co się dzieje, ale mają oni nadzieję na to, że to co się dzieje, będzie dla nich lepsze. Tylko, że nasz główny bohater w ogóle nie ma o tym pojęcia. Jak ma się w tym wszystkim odnaleźć, skoro nie znał on nawet starego porządku? Takie rzeczy są dla niego ciężko zrozumiałe. Cały świat i wszystkie wydarzenia są dla niego niezrozumiałe. To powoduje, że osoby z którymi ma do czynienia w swoim życiu nie traktują go z należytym szacunkiem, godnością. Tylko jego partnerka erotyczna Agnes wydaje się go rozumieć, ale to może być przez to, że ma ona nad nim pewną dominację . “Pokora” jest książką opowiadającą o walce o odnalezienie swojego miejsca na ziemi. Każdy ma prawo do tego, chociażby nie wiadomo co się działo, tak jak to jest w przypadku Pokory.

Książka senivpetro - pl.freepik.com

Michalina

Back to top